Julklappshoppning 27 december

Den 27:e december var det dags för Julklappshoppning. Tävlingen var minst lika populär som förra året och med 26 starter kan det inte betraktas som något annat än en succé! Arrangörerna, som också är klubbens blivande Ungdomsledare, var Amanda Syrén-Kronqvist, Sarah Augustsson och Frida Engkvist. De gjorde ett utmärkt jobb med tävlingen och hade dessutom en lärgrupp innan tävlingen där man kunde få lära sig mer om vad man ska tänka på under en hopptävling. Var det någon som tog bilder från tävlingen får ni gärna skicka dem till oss så vi kan lägga ut dem här på hemsidan! Maila Lisbeth Karltorp på lisbeth.karltorp@live.se i  så fall.

Tävlingen var en clear round, vilket betyder att det inte var någon omhoppning och att alla som kom runt på en felfri runda fick gå hem med en vit rosett. Samtliga startande fick dessutom gå hem med en julklapp!

Följande ekipage var felfria under Julklappshoppningen:

30 cm
Caroline Schalin – Jasper

50 cm
Tilde Karlsson – Hassan
Hedda Johansson – Hamlet
Agnes Rosell – Tindra
Maja Andersson – Neptun
Hedda Carlsson – Jasper
Helén Davidsson – Sonett
Sofia Utas-Larsson – Hamlet
Lotta Håkansson – Neptun
Ida Ahlgren – Glimmer
Mårten Hjelm – Jasper
Jonna Persson – Hassan
Linnea Nalbin – Miranda
Moa Fransén – Jasper

70 cm
Karin Johansson-Ingesson – Glimmer
Petra Elf – Hamlet
Amanda Eriksson – Klarinette

90 cm
Helén Davidsson – Owett